Motorlu Taşıtlar Vergisi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

MTV, bir araç satın aldığınızda, aldığınız araca ödediğiniz ücret harici her yıl ya da aracın kaydına göre farklı masraflar da çıkmaktadır.

İçerik Üreticisi
Ahmet Karadeniz
Tahmini Okuma Süresi
{Reading Time}
 dakika

Motorulu Taşıtlar Vergisi, bir araç satın aldığınızda, aldığınız araca ödediğiniz ücret harici her yıl ya da aracın kaydına göre 2 yıl da bir farklı masraflar da karşınıza çıkmaktadır. Araç bakım maliyeti, yıllık trafik sigortası ve kasko ödemeleri, benzin giderleri gibi ücretler ile birlikte her yıl Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemeleri de önemli bir gider kalemi haline gelir.

Araç sahiplerinin yılda iki kez ödemek zorunda olduğu bir vergi türü olan MTV, her sene Ocak ve Temmuz aylarında bulunduğunuz ilin vergi dairesi veya anlaşmalı olduğunuz bankalar tarafından tahsil edilmektedir. Bu MTV vergisi hakkında araç sahiplerinin merak ettiği birçok konu ve akıllarında onlarca soru bulunmaktadır. Motorlu Taşıtlar Vergisi Nasıl Hesaplanır?, Hangi Araçlar MTV Ödemek Zorundadır?, Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödemezseniz Ne Olur? gibi merak edilen soruların cevapları sizler için blog yazımızda açıkladık.

MTV Sorgulamasını gerçekleştirmek için, MTV Nedir MTV Sorgulama ve Ödeme Nasıl Yapılır? adlı blog içeriğimizden faydalanabilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Motorlu taşıtlar vergisi aracın türüne göre kanunda yer alan tarifelere istinaden belirlenir. Aracın otomobil, kamyon, kamyonet, minibüs, otobüs, panelvan olduğuna göre ödenecek vergi tutarı da onlara göre değişiklik göstermektedir. MTV hesaplamada vergi dairesine giderek veya vergi dairesi web sitesinde ödemeniz gereken vergi tutarı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Aracın yaşına ve silindir hacmine göre de tarifelerde belirtilen oranlarda vergi tutarı olarak size yansıyacaktır.

Kamyon, kamyonet ve otobüslerde aracın yaşının yanı sıra azami toplam ağırlığına bakılarak MTV hesaplanır. Otobüslerde ise oturma kapasitesi de MTV’de belirleyicidir.

Hangi Araçlar MTV Ödemek Zorundadır?

Trafik şube veya bürolarına kayıtlı olan motorlu kara taşıtları ile Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne kayıtlı ve tescil edilmiş uçak ve helikopter sahipleri MTV vergisini ödemek zorundadır.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödemezseniz Ne Olur?

MTV, Ocak ve Temmuz ayında iki taksit halinde ödenmelidir. Ödemenizi zamanında yapmamanız halinde, Maliye Bakanlığı’ndan gelecek bir mektupla uyarı alırsınız. Buna rağmen ödemenin gerçekleşmemesi durumunda, banka hesaplarınıza vergi dairesince haciz konulup ödemeniz gereken tutar tahsil edilir, gerekirse aracınız bağlanabilir. Ayrıca Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin ödeme tarihini geçirmeniz durumunda faiz işlemeye başlar. Ödeyeceğiniz tutarın üzerine her ay için aylık %2.5 gecikme zammı eklenir. Bu nedenle ödeme tarihlerini takip etmeniz gerekiyor.

İlgili içerik: Trafik cezası sorgulama ve ödeme nasıl yapılır? 

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV 2022)

MTV Güncel Tablo 2022

KolayBi' uygulamasını 14 gün ücretsiz denemek için aşağıdaki linke tıklamanız yeterlidir.

14 Gün Ücretsiz Dene

Ahmet Karadeniz
Digital Copywriter