Türkiye’nin IDC Raporu

IDC ( International Data Corporation), günümüzde teknolojinin gelişimini inceleyen Amerika menşeili bir pazar araştırma şirketidir. IDC raporu Türkiye’nin kurumsal uygulama yazılımı pazarına bakarak;  2017-2021 yılları için Kurumsal Kaynak Yönetimi, Müşteri İlişkileri Yönetimi ve Tedarik Zinciri Yönetimi konularıyla ilgili ayrıntılı bir tahminde bulunmaktadır. Bu raporda yer alan firmalar arasında IAS, Microsoft, Likom, LOGO, Oracle, SAP, Nebim, Mikro, Workcube  gibi kurumsal uygulama yazılımı satan firmalar bulunmaktadır.

IDC RAPORU VE TÜRKİYE

IDC raporu ile birlikte Türkiye’ de kurumsal uygulama yazılımı satan firmaların sayısının bu 5 yıllık süreç içerisinde artacağı düşünülüyor. Bununla birlikte, şirketlerin kurumsal stratejilerine bağlı kalarak hareket etmeleri ve hedeflerine ulaşarak 3. platform teknolojilere ve inovasyona daha çok çaba harcamaları beklenmektedir.

IDC’nin 2018′ de yayınladığı rapora göre 4 yeni meslek grubu ortaya çıkacak : bulut bilişim uzmanlığı, büyük veri analistliği, ortak kullanılan araç şoförlüğü ve sürücüsüz araç mühendisliği. Bunun yanı sıra, diğer iş kollarında da daha çok bulut bilişime yönelik daha çok işe alım gerçekleşecek.

Türkiye' nin IDC Raporu

Bulut Bilişim Nedir?

Günlük hayatımızda farkında olmasakta bulut bilişimden çokça faydalanıyoruz. E-posta göndermek,oyun oynamak veya dosyaları depolamak için kullanılan çevrimiçi bir  hizmetlerin büyük bir çoğunluğu bulut bilişim tarafından sağlanmaktadır. Bulut bilişimin maliyet, hız ve güvenlik açısından bir çok avantajı bulunmaktadır. Bu yüzden bulut bilişime olan talebin gün geçtikçe artması gerekmektedir.

IDC Neden “Üçüncü Platform” Adını Verdi?

Üçüncü platform, IDC tarafından türetilmiş bir kelimedir. Birinci platform, 1950’lerde başlayıp günümüze kadar süregelen ana bilgisayar sistemine denmektedir. İkinci Platform ise 1980lerde başlayan işlemci/sunucu sistemidir. Üçüncü platform ise mobil bilişim, sosyal medya ve bulut bilişimin birbiriyle etkileşim halinde olduğu sistemdir. Gartner’ a göre birbiriyle etkileşim halinde olan bu trendler, insanların ve firmaların teknolojiye olan bakış açılarını değiştirecek.

Kurumsal uygulama yazılımı yatırımları müşteri sadakatini ve iş süreçlerini güçlendirmek için bu stratejilerin merkezinde kalacak. Ayrıca yenilenme, görselleştirme ve modernleşme ihtiyaçları önümüzdeki yıllarda kurumsal uygulama yazılımı sektörüne yön vermeye devam edecek. Bulut yaklaşım talep gördükçe, daha çok müşteri deneyimi olacak. Bu müşteri deneyimlerinden olumlu olanları daha çok müşteriyi çekecek ve böylece önümüzde yıllarda bulut bilişime olan talep gitgide artacak.

14 Gün Ücretsiz Dene


14 Gün Ücretsiz Dene

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler:

Ücretsiz kullanmaya başlayın!

En iyi ön muhasebe programını ilk 14 gün ücretsiz kullanın! Sonrasında avantajlı KolayBi’ üyelikleriyle işletmenizi büyütmeye devam edin.