Limited Şirket mi, Yoksa Şahıs Şirketi mi Kurmalıyım?

Reading Time: 2 minutes

Ticari faaliyetlerde bulunmak istiyorsanız, “limited şirket mi, yoksa şahıs şirketi mi kurmalıyım?” kendinize sormanız gereken ilk soru. Aslında kuracağınız şirketin faaliyet alanı az çok sizin ne tür bir şirket kurmanız gerektiğini söylemektedir. Bunun için şirket kurarken sizin muhasebe kayıtlarınızı tutacak olan mali müşavirimiz ile bunu daha detaylı konuşmanızı tavsiye ederiz.

Limited Şirket ve Şahıs Şirketi Kurulumu

Şahıs şirketi bir günde kurulmaktadır. Kapatma işlemleri de vergi-SGK borcunuz yoksa aynı şekilde bir gün sürmektedir. Şirket kuruluşunda, şahıs şirketlerde, sadece yoklama memurunun gelmesi bir hafta gibi bir süre almaktadır. Limited şirketlerde, prosedür çoktur. Kuruluş bir haftayı bulur. Şirketi kapatmak istediğiniz zaman, bir ile iki yıl arasında değişen tasfiye sürecini beklemelisiniz. Bu süre içinde, normal beyannameler verilmeye devam edilir. Limited şirket kurarken 10 bin lira minimum sermaye gösterilmelidir. Ayrıca bunun dörtte birini bankaya bloke ettirmeniz gerekir. Bunda en az 2500 lira demek. Şahıs şirketlerinde ise 600-800 TL arası bir rakam gerekiyor. Şirket kurulduktan sonra bloke edilen parayı tekrar çekmeniz mümkün olacaktır.

Mali müşavire defter tutma ücreti olarak aylık 80-130 lira arası ödeme yapan şahıs şirketlere nazaran, limited şirketler daha fazla ödüyor. Limited şirketler, 250-300 lira muhasebeci parası ödemektedir. İş akışı ve çalışan eleman sayısı fazla olan şirketlerde bu ücretler mali müşavire iş yükü getireceği için mali müşavirler tarafından arttırılabilir.

Limited Şirketi firmalarının defter tasdik işlemleri daha detaylıdır. Muhasebe işlemleri daha fazladır. Kararlar yönetim kurulu toplantıları ile alınır. Karar alma işlemleri ve diğer yazışmalarda, toplantılar düzenlenmesi gerekir. Limited şirket seçeneklerinde işlemler, toplantı usulü ile yürütülür. Şahıs şirketlerinde ise, kurul toplantısı, oylama veya ortaklarla ilgili işlemler yoktur. Bu nedenle şahıs şirketleri daha kolaydır.

Ne Kadar Vergi Öderim?

Vergi oranlarında eşitlik var. Şahıs ve limited şirketlerde %1-18 arası KDV vergilendirmesi mevcuttur. KDV ürün bazlı belirlenen bir vergi türüdür şirket türü ile alakalı değildir.
İşleri iyi giden bir şahı şirketi yöneticisi yıllık %35 gelir vergisi öder. İşleri iyi giden bir şirket yöneticisi yıllık %20 gelir vergisi öder. Şimdi limited şirket daha mı iyi diyorsunuz. Hayır, limited şirket sahipleri arasında kar dağılımı yaparsa %15 daha vergi ödeyecektir. Yani hesap yine aynı kapıya çıktı. Fakat kar dağılımı yerine şirket sahipleri kendilerine huzur hakkı ya da maaş göstererek şirketten para alabilirler. Limited şirketlerin kuralları biraz daha ağırdır. Maaş, huzur hakkı, kar dağılımı gibi belli kurallar dışında şirketten para çıkaramazsınız.

Prestij ve Markalaşma

Şahıs şirketleri, resmi kurumlarda fazla bir prestiji yoktur. Ancak Limited şirketlerin prestiji fazla olur. Markalaşmak isteyenler için Limited şirket en uygun seçenektir. Limited şirkette kurumsallaşma engellerini daha kolay aşabilirsiniz. Şahıs şirketlerinde kurumsallaşmak için müsait bir yapı oluşturmak zordur.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler:.

Ücretsiz kullanmaya başlayın!

En iyi ön muhasebe programını ilk 14 gün ücretsiz kullanın! Şimdi KolayBi’ yi Kullanmaya Başlayın ve Ücretsiz 1000 veya 3000 e-Fatura Kontörü Fırsatından Yararlanın!