Mail Order Nedir? Ne Kadar Güvenlidir?

Reading Time: 2 minutes

Online ödeme talimatları konusunda bilgi sahibi olmak isteyen kişiler araştırmaya koyulduklarında mail order ile de mutlaka karşılaşacaklardır. Mail order bizi geçmişe götüren, fakat günümüzde hala kullanıyor olduğumuz bir ödeme yöntemi . Bu sistemin özellikle Amerika’da sıklıkla kullanılan bir teknoloji olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Peki çoğu kredi kartı sahibi kişinin merak ettiği bu ödeme sistemi tam olarak nedir? Ne kadar güvenlidir? Ne gibi riskler barındırır?

Mail Order Örnek

Mail Order Nedir?

Mail order için evden çıkmadan sipariş verebilme ve ödeme yapıp ürünü teslim almanın ilk yöntemi diyebiliriz. Fakat daha detaylı açıklamak gerekirse, ödeme yapılacak kredi kartının fiziken pos cihazının yanında bulunmadan kart numarası, güvenlik kodu, son kullanma tarihi gibi bilgilerin firma tarafından pos cihazına tuşlanmasıyla devam eden bir işlem olduğunu söyleyebiliriz. Bu bilgilerin pos cihazına girilmesinden sonra ödeme işlemi diğer satış işlemlerinde olduğu gibi devam eder. Burada taraflardan sadece biri fiziken pos cihazına yakın olduğu için tek slip üretilir.

Mail Order işleminde kilit nokta, ödeme yapan kişinin kredi kartı bilgilerini ve bazı kişisel bilgilerini firmaya iletmesinin gerekliliğidir. Kişi bunu mobil iletişim yollarını kullanarak yapabileceği gibi form doldurarak da yapabilmektedir. Doldurulan bu forma ödeme yapacak taraf bir şahıs ise imza atmalı, firma ise kaşe vurulmalıdır. Tahsilat gerçekleştirecek bazı firmalar bu form ile birlikte nüfus cüzdanı fotokopisi de isteyebilmektedir.

Mail Order Formu

Mail order işlemini gerçekleştirirken, bilgilerinizi mobil iletişim yollarıyla değil, bir form doldurarak iletecekseniz kredi kartı numarası, kartın son kullanma tarihi, güvenlik kodu gibi bilgileri de vermeniz gerekecektir. Her ne kadar tahsilat gerçekleştirecek firmalar kendi formlarını size gönderecekse de istenecek bilgiler aşağıda gördüğünüz sizin için örnek olarak oluşturduğumuz görseldeki gibidir.

Bu Sistem Ne Kadar Güvenli?

Mail order ile tahsilat yapan iş yerleri müşterilerinin hassas kart verilerine ulaşmış olur. Alınan bu veriler bir kişi tarafından pos cihazına manuel olarak girilir. Burada düşünülmesi gereken nokta, alınan hassas kart verilerinin nasıl saklanacağı ve bu bilgileri öğrenen insan faktörüdür. Söz konusu firmadan problemli olarak ayrılacak veya yine firma içinden bilgilere rahatça ulaşıp kullanabilecek kişilerin olma ihtimali bile insanların bu yolla ödeme yapmaya karşı çekimser kalmasını sağlıyor. Diğer bir yandan ise, kredi kartı sahibinin ‘bu işlemi ben yapmadım’ şeklinde bir itirazda bulunması sorumluluğu işyerine yüklüyor ve ilgili tutarının firmadan alınıp kart hamiline aktarılmasına sebep oluyor.

Tüm bu koşulları değerlendirdiğimizde mail order sisteminin iki tarafı da tam olarak korumadığını ve birçok risk barındırdığını görüyoruz. Eğer siz de bir e-tahsilat yöntemi arayışı içerisindeyseniz sahtecilikten arındırılmış güvenli bir yöntem olarak sanal pos seçeneceğini değerlendirebilirsiniz. KolayBi’ ön muhasebe işlemlerinizi kolaylaştırırken tahsilatlarınızı da hızlandırarak zamandan tasarruf etmenizi, güvenli yollarla işlem yapmanızı sağlayan bir programdır.

KolayBi’ uygulamasını 14 gün ücretsiz denemek için aşağıdaki linke tıklamanız yeterlidir.

14 Gün Ücretsiz Dene

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler;

Ücretsiz kullanmaya başlayın!

En iyi ön muhasebe programını ilk 14 gün ücretsiz kullanın! Şimdi KolayBi’ yi Kullanmaya Başlayın ve Ücretsiz 1000 veya 3000 e-Fatura Kontörü Fırsatından Yararlanın!