Tahsilat Makbuzu Nedir? Tahsilat Makbuzu Nasıl Kesilir?

Tahsilat makbuzu, satışı yapılmış bir mal veya hizmetin ödeme işlemi esnasında kesilen makbuzudur. Tahsilat makbuzu iki ticari taraf arasında gerçekleştirilen mal/hizmet alış-satışında düzenlenmesi gereken bir makbuz türüdür, diyebiliriz.

İçerik Üreticisi
Ertuğrul Karakaş
Tahmini Okuma Süresi
{Reading Time}
 dakika

Tahsilat Makbuzu Nedir?

Tahsilat makbuzu, satışı yapılmış bir mal veya hizmetin ödeme işlemi esnasında kesilen makbuzudur. Tahsilat makbuzu iki ticari taraf arasında gerçekleştirilen mal/hizmet alış-satışında düzenlenmesi gereken bir makbuz türüdür, diyebiliriz. Satışı yapılan ürünün parası ödendiği esnasında tahsilat makbuzu düzenlenir. Ürünün ödemesinin tamamının veya bir kısmının yapılması halinde düzenlenebilen tahsilat makbuzu sayesinde müşterinizden aldığınız ödemeyi resmî bir şekilde belgelersiniz. Eğer aldığınız ürün veya hizmette bir sorun yaşarsanız bu belgeyi ibraz edebilirsiniz. Bu bakımdan tahsilat makbuzu hukuki bir nitelik taşır.

Tahsilat makbuzu; kıymetlievrak, mal, para ya da buna benzer değerlerin teslim alındığını kanıtlamakamacı ile düzenlenmektedir.

Tahsilat makbuzu kesmeye gerek olmayan durumlar şunlardır;

Tahsilat makbuzu kesildiği durumlarda, bu makbuzunorijinali müşteriye teslim edilirken sureti işletmeye aittir.

Tahsilat Makbuzu Nasıl Kesilir?

Tahsilat makbuzu kesilmeden önce, zorunlu alanların doldurulması gerekir. Üstüne şirket kaşesi basılan makbuz, iki nüsha şeklinde alıcı ve satıcıda bulunur. Tahsilat Makbuzu üzerinde mutlaka firma logonuz, adres bilginiz ve tahsilat makbuzunun seri numarası yer almalıdır. 

Tahsilat makbuzu, alışveriş yapılan gün içerisinde kesilmesi gerekir. Eğersonraki aya bırakılırsa vergilerin yanlış hesaplanmasına sebep olabilir. Kayıtdışı işlemlerin önüne geçmek için tahsilat makbuzlarında bir limitbelirlenmiştir. 7000 TL üstündeki ödemeler PTT, banka veya finansal kuruluşlartarafından yapılır.

Tahsilat Makbuzu Nasıl Doldurulur?

Tahsilat makbuzu kesilmeden önce gerekli alanların doldurulması gerektiğinedeğinmiştik. Eğer zorunlu alanlar doldurulmazsa belge geçersiz sayılabilir. Tahsilatmakbuzunda hem düzenleyen hem de alan kişilerin bilgileri yer alır.

Makbuzu düzenleyen kişinin doldurması gereken alanlar;

Ödemeyi yapan şahıs da adını ve soyadını doldurduktan sonra imza alanınaimzasını attığında makbuz doldurma işlemi tamamlanır. Tahsilat makbuzunu heriki taraf da saklamalıdır. 

Tahsilat makbuzu örneği aşağıdaki görseldedir.

tahsilat makbuzu
Ertuğrul Karakaş
KolayBi' İçerik Yazarı