Tahsilat Makbuzu Nedir? Tahsilat Makbuzu Nasıl Kesilir?

Tahsilat Makbuzu Nedir?

Tahsilat makbuzu, satışı yapılmış bir mal veya hizmetin ödeme işlemi esnasında kesilen makbuzudur. Tahsilat makbuzu iki ticari taraf arasında gerçekleştirilen mal/hizmet alış-satışında düzenlenmesi gereken bir makbuz türüdür, diyebiliriz. Satışı yapılan ürünün parası ödendiği esnasında tahsilat makbuzu düzenlenir. Ürünün ödemesinin tamamının veya bir kısmının yapılması halinde düzenlenebilen tahsilat makbuzu sayesinde müşterinizden aldığınız ödemeyi resmî bir şekilde belgelersiniz. Eğer aldığınız ürün veya hizmette bir sorun yaşarsanız bu belgeyi ibraz edebilirsiniz. Bu bakımdan tahsilat makbuzu hukuki bir nitelik taşır.

Tahsilat makbuzu; kıymetli evrak, mal, para ya da buna benzer değerlerin teslim alındığını kanıtlamak amacı ile düzenlenmektedir.

Tahsilat makbuzu kesmeye gerek olmayan durumlar şunlardır;

  • Yazar kasadan nakit para ile ödeme yapıldığında fiş kesilmesi sonucu elde edilen satış fişi,
  • Kredi kartı ile ödeme yapıldığında elde edilen kredi kartı slipi,
  • Banka üzerinden yapılan havale ya da EFT ile ödeme yapıldığında elde edilen banka dekontu tahsilat makbuzu yerine geçen belgeler varsa.  

Tahsilat makbuzu kesildiği durumlarda, bu makbuzun orijinali müşteriye teslim edilirken sureti işletmeye aittir.

Tahsilat Makbuzu Nasıl Kesilir?

Tahsilat makbuzu kesilmeden önce, zorunlu alanların doldurulması gerekir. Üstüne şirket kaşesi basılan makbuz, iki nüsha şeklinde alıcı ve satıcıda bulunur. Tahsilat Makbuzu üzerinde mutlaka firma logonuz, adres bilginiz ve tahsilat makbuzunun seri numarası yer almalıdır. 

Tahsilat makbuzu, alışveriş yapılan gün içerisinde kesilmesi gerekir. Eğer sonraki aya bırakılırsa vergilerin yanlış hesaplanmasına sebep olabilir. Kayıt dışı işlemlerin önüne geçmek için tahsilat makbuzlarında bir limit belirlenmiştir. 7000 TL üstündeki ödemeler PTT, banka veya finansal kuruluşlar tarafından yapılır.

Tahsilat Makbuzu Nasıl Doldurulur?

Tahsilat makbuzu kesilmeden önce gerekli alanların doldurulması gerektiğine değinmiştik. Eğer zorunlu alanlar doldurulmazsa belge geçersiz sayılabilir. Tahsilat makbuzunda hem düzenleyen hem de alan kişilerin bilgileri yer alır.

Makbuzu düzenleyen kişinin doldurması gereken alanlar;

  • Adı, soyadı ve unvanı
  • Adres ve telefon numarası
  • Tahsilat makbuzunun düzenlendiği tarih
  • Ödeme tutarı (yazı ve sayı ile)
  • Ödemenin hangi amaçla yapıldığı
  • Ödemenin çek ile yapılması durumunda çek numarası ve hangi bankaya ait olduğunun bilgilerine yer verilmelidir.

Ödemeyi yapan şahıs da adını ve soyadını doldurduktan sonra imza alanına imzasını attığında makbuz doldurma işlemi tamamlanır. Tahsilat makbuzunu her iki taraf da saklamalıdır. 

Tahsilat makbuzu örneği aşağıdaki görseldedir.

tahsilat makbuzuİlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler:Ücretsiz kullanmaya başlayın!

En iyi ön muhasebe programını ilk 14 gün ücretsiz kullanın! Şimdi KolayBi’ yi Kullanmaya Başlayın ve Ücretsiz 1000 veya 3000 e-Fatura Kontörü Fırsatından Yararlanın!