Mini ERP ve ERP Arasındaki Farklar

Reading Time: 2 minutes

En çok karıştıralan kavramlardan biridir ERP ve mini ERP. “Hadi gelin nedir bu ERP ve mini ERP?” sorusuna cevap bulalım. ERP, Tükçe karşılığı Kurumsal Kaynak Planlama anlamına gelen “Enterprise Resource Planning” kelimelerinden oluşmaktadır. ERP işletmelerin tüm veri ve iş süreçlerini tek bir noktada entegre olarak kullanabilecekleri web ya da masaüstü sistemler bütünüdür. Sistem geneli sunucu ve istemci mantığında çalışan bir yapı üzerine kurulur. ERP sistemleri donanımsal ve yazılımsal olarak çok sayıda bileşen içerir. ERP sistemleri entegrasyonu gerçekleştirebilmek için, işletmede bulunan çok sayıdaki fonksiyonlardan elde ettiği verilerini saklamak için bütünleşik veritabanı kullanmaktadır. Kurumsal firmalar için bazen ERP sistemleri hayal kırıklığı olabilmektedir. Yapılan ERP yatırımları kullanılmayan ya da kullanılamayan özelliklerden dolayı çöpe gitmektedir.


14 Gün Ücretsiz Dene


Hesabını oluşturup kullanmaya başlamak için

14 Gün Ücretsiz Dene

Mini ERP ise isminden de anlaşılacağı gibi küçük bir ERP sistemidir. Temel amacı en çok kullanılan modülleri bir araya getirerek KOBİ işletmeleri için değer yaratmaktır. KolayBi’ bulut tabanlı mini ERP, finansal süreçlerinizi yönetmenizi sağlayan hiç bir entegrasyon gerektirmeyen hem ekonomik hemde performans bakımına güçlü bir uygulamadır. KolayBi’ ile kaynakların verimli bir şekilde kullanılmasını sağlamakla aslında KOBİ’ler için artı bir değer katmaktadır.

Bir kurumsal işletmeler ERP yazılımına milyonları bulan kaynaklar ayırırken ERP firmaları potansiyel görmedikleri için KOBİ’ler için bir ürün geliştirmemektedir. KOBİ’lerin finansal takipleri ve sürdürebilirlikelerini arttırmanın tek yolu böylelikle mini ERP  uygulamları olacaktır.

ERP sistemlerine daha yakından bakmak gerekirse, en önemli gereksinimi işletme tarafının tüm bakış açılarındaki her bir verinin, birleştirilmesi olduğunu noktasına varırız. ERP sistemleri bu durumu karşılamak için, işletmenin farklı iş faaliyetlerini ele alan ve birçok yazılım modülünü tek bir veritabanı ile çalıştırmaktadır.

Neden KOBİ İşletmeleri Mini ERP Tercih Etmeli?

Gerçek pencereyi görmek gerekirse kurumsal firmaların ihtiyaçlarını karşılayacak tam bir uygulama yoktur. ERP uygulamaları firmaların ihtiyaçları doğrultusunda dizayn edilir. Bu durumdan dolayı firmalar için uzun  bir süreç başlar ve entegrasyon süreci aylar hatta bir çok firma için yıllar sürecek bir sürece tanıklık eder. Bu da çok fazla bir maliyet oluşmasına neden olur.
Mini ERP temel amacı KOBİ’nin temel ihtiyaçlarını finansal ihtiyacını yönetmek olamasından dolayı firmalar için en fazla yük oluşturabilecek bir sorunu çözmeye göneliktir. KolayBi’ Türkiye’nin 21 bankası ile entegre olan tek mini ERP sistemi olmasından dolayı KOBİ’lerin en çok tercih ettiği sistemdir.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler:

Ücretsiz kullanmaya başlayın!

En iyi ön muhasebe programını ilk 14 gün ücretsiz kullanın! Şimdi KolayBi’ yi Kullanmaya Başlayın ve Ücretsiz 1000 veya 3000 e-Fatura Kontörü Fırsatından Yararlanın!