Ön Muhasebe ve Mini ERP Nedir?

Reading Time: 2 minutes

Ön muhasebe ve mini ERP sistemleri aracılığıyla işletmelerin finansal yönetimi kolaylaşmaktadır. Yatırım kararı verilmesi, yatırım için gereken fon miktarının belirlenmesi ve fonların nasıl finanse edileceği gibi durumlarda finansal yönetim kullanılarak işletmelerin düşük maliyetle maksimum kar elde etmesi hedeflenir.

Küçük ve orta büyüklükteki işletmeler için bulut tabanlı ön muhasebe programı KolayBi’yi ücretsiz denemek için tıklayın.

Ön Muhasebe ve Mini ERP Arasındaki Farklar

Mini ERP nedir?

ERP, Tükçe karşılığı Kurumsal Kaynak Planlama anlamına gelen “Enterprise Resource Planning” kelimelerinden bir araya gelmektedir. ERP kullanıcıların tüm veri ve iş planlarını tek bir ortamda entegre olarak kullanabilecekleri web ya da masaüstü yüzeyleri olan sistemlerdir. Sistem büyük bir yapısı sunucu ve istemci mantığı çerçevesinde çalışan bir yapı üzerine kurularak kullanıcıya sunulur. ERP sistemleri donanımsal ve yazılımsal olarak çok sayıda bileşen içerir. Finansal İşlemlerinizi yönetirken ERP sistemleri entegrasyonu gerçekleştirebilmek için, işletmede bulunan çok sayıdaki fonksiyonlardan elde ettiği verilerini saklamak için bütünleşik veri tabanı kullanmaktadır.

Mini ERP ise adından da anlaşılacağı gibi küçük bazda oluşan bir ERP sistemidir. Temel amacı en çok kullanılan modülleri birleşmesini sağlayarak KOBİ işletmeleri için değer kazandırmaktır. Bu alanda KolayBi’ ön muhasebe ve mini ERP sistemi finansal süreçlerinizi ve planlarınızı yönetmenizi sağlayan bir sistemdir. Hiç bir entegrasyon gerektirmeyen hem ekonomik hemde performans bakımına güçlü bir uygulamadır.

14 Gün Ücretsiz Dene


Üyeliğinizi oluşturup kullanmaya başlamak için

14 Gün Ücretsiz Deneyin

Ön Muhasebe Nedir?

Ön Muhasebe, Şirketlerin temel finansal işlemlerini düzenini fiziksel olarak şirketin finansal işlemlerini tam olarak işletmenin nakit parası, stokları, çekleri, senetleri, banka hesapları gibi temel unsurlarının kayıtlarını ve tutulan para işlemlerinin hareketlerini takip etmek için kullanılır.

Finansal yönetiminin düzenini tutmak, işletmelerin muhasebe tarafında tutulduğunu ifade etmez. İşletmelerin belgelerini muhasebe kayıtlarına işlemek, bu kayıtlı veriler ile mali tablolar ve raporlar düzenleyip, devletle olan ilişkileri düzenini tutmak serbest muhasebeci mali müşavirlerin işi üstlenmesi gerekir. Örnek olarak bir beyannamenin kesin olarak mali müşavir tarafından planlanıp izin ve onay alınması şarttır. Bu nedenle işletmenin muhasebe verileri mutlaka mali müşavir tarafından ve ilgili kayıt sistemine göre saklanması gerekmektedir.

Ana konuya gelecek olursak ön muhasebe ve mini ERP arasındaki temel fark mini ERP’nin kullanım ve düzen olarak daha tutumlu ve korunması daha gelişmiştir. Ön muhasebede tam bir sistem olmayıp hataların oluşma olasılığı daha fazladır. Mini ERP’nin temel amacı KOBİ’nin temel ihtiyaçlarını finansal ihtiyacını yönetmek olmasından dolayı firmalar için büyük yük oluşturabilecek bir sorunu çözmeye yöneliktir. KolayBi’ Türkiye’nin 21 bankası ile entegre olan tek ön muhasebe ve mini ERP sistemi olmasından dolayı da KOBİ’ler için ayrı bir önem arz etmektedir.

Siz de faturalarınızı ve irsaliyelerinizi KolayBi’ üzerinden yaratabilirsiniz, ücretsiz denemek için tıklayın.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler:

Pelin Çaltılıoğlu
İçerik Yazarı

Ücretsiz kullanmaya başlayın!

En iyi ön muhasebe programını ilk 14 gün ücretsiz kullanın! Şimdi KolayBi’ yi Kullanmaya Başlayın ve Ücretsiz 1000 veya 3000 e-Fatura Kontörü Fırsatından Yararlanın!