Çek ve Senet İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde en çok kullanılan alternatif ödeme türleri arasında çek ve senet yer almaktadır. Oldukça dikkat edilmesi gereken bir ödeme türüdür.

İçerik Üreticisi
Ertuğrul Karakaş
Tahmini Okuma Süresi
{Reading Time}
 dakika

İşletmeler ödeme yapabilecek ticari güce sahip olamadıkları durumlarda alternatif ödeme methodlarına yönelebilirler. Günümüzde en çok kullanılan alternatif ödeme türleri arasında çek ve senet yer almaktadır. Ancak bu finansal enstrümanların kullanımı dikkate alınması gereken ciddi bir iştir. Bu sebeple çek ve senet kullanırken dikkat edilmesi gereken pek çok durum mevcuttur.  

Çek ile ödeme yapmak veya tahsilat işlemlerinizi kolayca gerçekleştirmek için KolayBi' ön muhasebe programını 14 gün ücretsiz deneyebilirsiniz.

Çek ve Senet İşlemlerinizde Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Çek ve Senet Çeşitleri

Çekler müşteri çekleri ve firma çekleri olmak üzere muhasebe yönünden ikiye ayrılır. Müşteri çekleri alacaklı kişiden alacağa karşı alınan çeklerdir ve vadesinin dolması beklenmeden başka bir işletmeye ciro edilerek elden çıkarılması mümkündür. Firma çekleri ise işletmenin ödemesi gereken çek türüdür.

Diğer bir ödeme türü olan senet de kendi içinde müşteri senetleri  ve firma senetleri olmak üzere ikiye ayrılır. Bir senedin müşteri senedi olup olmadığını anlamak için borçlu kısmına bakmanız yeterlidir. Borçlu kısmında işletmenizin adı yazıyorsa firma senedi, başka bir ad yazıyorsa müşteri senedidir.

İlgili içerik: Çek Nedir? Çek Defteri Nasıl Kullanılır?

Farkları Nelerdir?

KolayBi' ile tahsilatlarınızı çek ve senet yerine Sanal Pos özelliğimizi kullanarak zahmetsizce yapabilirsiniz. İşlemlerinizi kolaylaştıracak tüm özelliklerimize ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ertuğrul Karakaş
KolayBi' İçerik Yazarı