E-Bildirge Nedir? Nasıl Yapılır?

Reading Time: 2 minutes

E-bildirge işverenlerin, çalıştırdıkları işçilerine ait sigorta prim belgelerini internet üzerinden vermeleri ve bildirimlerine ait tahakkuk bedellerini de otomatik ödeme ve internet bankacılığı yoluyla ödeyebilmeleri için bir araya getirilen elektronik bir portal olarak tanımlanır.

Yeni uygulama çerçevesinde işçi ve işverenler sigorta il sigorta müdürlüklerine giderek yaptıkları herhangi işlemlerin büyük çoğunluğunu internet ortamında da yapılabilecektir. İşletmenizi dijitalleştirmek için KolayBi’yi kullanmaya başlayabilirsiniz, ücretsiz denemek içn tıklayın.

E-Bildirge Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-bildirge şifreleri internet üzerinden alınabilecek olsa da işverenlerin daha önce olduğu gibi bu şifre için gerekli evraklarla birlikte ilgili SGM ünitesine başvuru yapması lazımdı. Eski sistemle aradaki fark ise şifrenin zarf ile teslim alınma zorunluluğunun ortadan kalkmış olması. Yani İstanbul’da ikamet eden ancak Adana’da işyeri dosyası tescil ettirecek bir işverenin işyeri tescil evrakları ile beraber e-bildirge şifresi ile dosyaları göndermesi yeterli olacak. Şifreyi elden alma zorunluluğu olmayacak, e-devlet şifresi ile giriş yaparak ilgili işyerine tanımlı şifre internet üzerinden alınabilecek.

E-Bildirge Girişi Nasıl Yapılır?

SGK resmi web sayfasından sisteme giriş yapabilmek için kullanıcı adı, sistem şifresi ve işyeri şifrenizi eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekir.

Eğer ki bunları bilmiyorsanız bağlı bulunduğunuz SGK İl Müdürlüğüne gidip başvuru formu doldurup teslim ediniz. Şifrenizi kimseyle paylaşmayınız. Oluşturulan şifre sizin güvenliğiniz açısından önemlidir. Belirli aralıklarla şifrenizi değiştirmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Sisteme Giriş

E-bildirge internet uygulamasına giriş yapılabilmesi için SSK şubeleri aracılığı ile yapılan başvuru sonucunda, kullanıcılara sağlanmış olan kullanıcı kimlik ve şifrelerinin SGK nın resmi web adresindeki e-bildirge giriş sayfasına girilmesi gerekmektedir.

E-Bildirim Düzeltmeleri Nasıl Yapılır?

Brüt tutarları yanlış hesaplanmış ve bunu daha sonra fark edip düzeltme yapmak isteyebilirsiniz işten çıkış durumu söz konusudur fakat siz bunun bilgilendirmesini e-bildirge ekranında yapmayı unutmuş olabilirsiniz.

Farkında olmadan yapılan bu hataları düzeltmek için ilk önce sosyal güvenlik kurumu iptal bildirimi yapmamız gerekmektedir.

E-Bildirgede Hangi İşlemleri Yapabilirim?

  • Aylık prim ve hizmet belgesi işlemleri
  • Sigortalı hesap fişleri işlemleri
  • Sigortalı tekrar işe giriş bildirgesini
  • “e-Borcu Yoktur”, belgesi hazırlama
  • 5458 yeniden yapılandırma ön hazırlık işlemleri
  • Kullanıcı işlemleri İşveren borç görüntüleme/ödeme işlemleri
  • T.C. kimlik numarasından sigortalı sorgulama

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler:

Ücretsiz kullanmaya başlayın!

En iyi ön muhasebe programını ilk 14 gün ücretsiz kullanın! Şimdi KolayBi’ yi Kullanmaya Başlayın ve Ücretsiz 1000 veya 3000 e-Fatura Kontörü Fırsatından Yararlanın!