E-Fatura ve E-Arşiv Geçiş Zorunluluğu 2022

GİB tarafından yayınlanan 509 Sıra No’lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile e-Fatura uygulamasına geçişlerde ciro limitinin 10 milyon TL’den 5 milyon TL’ye düşürülmesi söz konusuydu. Bunun akabinde 2022 yılı için e-Fatura uygulamasına geçiş sürecinde herhangi bir değişiklik olup olmayacağı merak ediliyordu. Bu süreç hakkındaki gelişmeleri sizler için araştırdık. 

GİB, tasarruf sağlamak amacıyla kâğıt belge kullanımını minimuma indirmeyi hedeflemiş, denetimin kolaylaştırılması için geçtiğimiz yıl Resmi Gazete’de yayınlanan 509 No’lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile e-Fatura ve e-Arşiv sistemlerine geçişte önemli değişiklikler yapmıştı. e-Arşiv Fatura uygulamasına geçiş zorunluluğu sebebiyle e-Faturaya geçmek zorunda olan mükellefler, e-Arşiv Fatura uygulamasına geçiş zorunluluğunun başladığı tarih itibariyle e-Faturaya da geçiş yapmak zorundadır.

e-Faturaya Geçiş Şartları Nelerdir?

Yukarıda belirttiğimiz üzere ciro limitinde yapılan değişiklik, e-Fatura geçiş şartına bir yenisini eklemiştir. Bu durumu takiben 2021 yılı brüt satış hasılatı (veya satışları ile gayrisafi iş hasılatı) 5 Milyon TL’yi aşan işletmeler, 1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren e-Fatura uygulamasına geçiş yapmak zorundadır.

Öte yandan;

  • e-Ticaret aracı hizmet sağlayıcıları, internet ortamında ilan yayınlayanlar ile internet reklamcılığı hizmet aracıları, işe başlama tarihinden itibaren 3 ay içinde başvurularını ve fiili geçiş hazırlıklarını tamamlayarak e-Fatura uygulamasına geçiş yapmak zorundadır.
  • Komisyoncu veya tüccar olarak sebze ve meyve ticaretiyle uğraşanlar, işe başlama tarihinden itibaren 3 ay içinde başvurularını ve fiili geçiş hazırlıklarını tamamlayarak e-Fatura uygulamasına geçiş yapmak zorundalar.
  • 3065 sayılı KDV Kanununun 11’inci maddesine göre ihracat işlemlerinde e-Fatura uygulamasına kayıtlı olan mükellefler, mal ihracı ve yolcu beraberi eşya ihracı (Türkiye’de ikamet etmeyenlere KDV hesaplanarak yapılan satışlar) kapsamında fatura düzenleyecek olanlar, faturalarını e-Fatura olarak düzenlemek zorundadır.
  • e-İrsaliye uygulamasına geçiş zorunluluğu sebebiyle e-Faturaya geçmek zorunda olan mükellefler, e-İrsaliye uygulamasına geçiş zorunluluğunun başladığı tarih itibariyle e-Faturaya da geçiş yapmak zorundadır.

Ek olarak, 2022 yılı içinde zorunlu olarak e-Fatura uygulamasına geçen mükelleflerin, Ocak 2023 yılı itibariyle e-Defter uygulamasına da geçmeleri zorunludur.

E-Dönüşüm sürecinde Vergi Usul Kanunu 353. maddesi kapsamında elektronik belge olarak düzenlenmesi gereken e-Fatura, e-Arşiv Fatura, e-İrsaliye, e-SMM, e-MM ve e Bilet belgelerinin, kâğıt olarak düzenlenmesi, gönderilmesi ve alınması halinde özel usulsüzlük cezası kesilir.

2022 Yılı İçin e-Arşiv Fatura Zorunluluğu Nedir ve Neleri Kapsar?

e-Dönüşüm sürecinde e-Fatura uygulamasına zorunlu veya gönüllü geçiş yapacak işletmeler, e-Fatura uygulamasına geçiş yaptıkları tarihte e-Arşiv uygulamasına da geçiş yapmak zorundadır. E-Ticaret aracı hizmet sağlayıcıları, internet ortamında ilan yayınlayanlar ile internet reklamcılığı hizmet aracıları işe başlama tarihinden itibaren 3 ay içerisinde e-Arşiv Faturaya geçiş yapmak zorundadır.

Öte yandan  e-Arşiv Fatura uygulamasına dâhil olmayan mükellefler tarafından vergi mükellefi olmayanlara düzenlenecek faturaların, vergiler dâhil toplam tutarın 30 Bin TL’yi aşması halinde ve vergi mükelleflerine düzenlenecek faturaların, vergiler dahil toplam tutarı 5 Bin TL’yi aşması halinde, faturalarını e-Arşiv Fatura olarak GİB Portal üzerinden düzenlemek zorundadır.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler:

Ücretsiz kullanmaya başlayın!

En iyi ön muhasebe programını ilk 14 gün ücretsiz kullanın! Şimdi KolayBi’ yi Kullanmaya Başlayın ve Ücretsiz 1000 veya 3000 e-Fatura Kontörü Fırsatından Yararlanın!