Girişimci Olacaklara 5 Efsane Tavsiye

Ülkemizde girişimcilik kavramı son zamanlarda oldukça belirginleşmeye başladı. Girişimcilik ve yepyeni girişimciler tüm ülkelerde ekonomilerin gelişebilmesi ve artan işsizliğin önüne geçilmesi ve işsizliğin engellenebilmesi için çıkış yolu olarak görülmektedir.Ülkemizin bulunduğu ekonomi durumu açısından da sektöre girecek olan yeni girişimlerle yaratacakları üretim ve istihdam artışı oldukça büyük bir paydaya sahiptir. Girişimcilik alanında faaliyetlerin yaygınlaşması ve girişimcilerin farklı alanlarda yerlerini almaları için son zamanlarda hem devlet hem de özel sektör teşviklerinin ve çalışmalarının hızla arttığı görülmektedir. Son zamanlarda bizlerin sosyal mecralarda aktif bir şekilde zaman geçirmemizle birlikte girişimcilik ekosistemi hakkında olup biten faaliyetlere de ulaşabilirliğimiz de arttı. Peki herkes öyle girişimci olabilir mi? Şimdi başlayalım bakalım tavsiyelere.

 • İlk öncelikle fikrinizi belirleyin, Bir girişimci olarak öncelikle iyice tartıp bir düşünün ”Ben bu işi becerebilir miyim?” Fikir konusunda en önemlisi iş fikrinizi iyice benimseyip fikrinizi eğlenceli ve etkili bir şekilde anlatmayı bilin. Fikrinizi anlatırken kısa ve öz olarak anlatmalısınız.Yani fikriniz hemen anlaşılabilir olmalı.İnsanların kafasında soru işaretleri kalmamalı.
 • Bulunduğunuz pazarı iyice analiz edin,
  Başarılı bir girişimci olmak istiyorsanız her şeyden önce yapmanız gereken ilk şeylerden bir tanesi de pazarı analiz etmek. Maliyetlerinizi hesaplayın ve bu zaman dilimi içerisinde de rakip analizi yapmaya başlayın. Çünkü sonrasında yapacağınız diğer tüm adımlar bu analize bağlı olarak gelişmektedir. Ürününüzü nasıl satacağınızı,hangi kitlelere ulaştırabileceğiniz sorusuna cevap verdikten sonra emin adımlarla girişiminiz üzerinde ilerlemiş olursunuz.
 • Sektördeki gelişmeleri takip edin, Bulunduğunuz sektörde olan tüm gelişmelerden haberdar olmak verdiğiniz hizmet standartlarınızın yükselmesinde stratejik ve oldukça önemli bir adımdır. Başarılı bir girişimci olarak sürdürülebilir bir girişim kategorisine bulunmanın yolu da verdiğiniz hizmet kalitesini yükseltmekten geçtiği için bu iki kavram üzerinde hep beraber düşünülmelidir. Sosyal medyanın, trendlerin, teknolojinin sürekli değişmesi ve gelişmesi sebebiyle bulunduğunuz çağın gerekliliklerini hizmetlerinize bütünleştirip birleştirmeniz gerekmektedir.
 • Ekip arkadaşlarınızı iyi seçin,
  Bir girişimi tek başınıza girişmiş bile olsanız, satış pazarlama, yazılım alanlarında iş ortaklarıyla fazla bilginizin olmadığı bir çok alanlarda desteklere mutlaka ihtiyaç duyacaksınız.Bu yüzden de bir ekip kurarken dallanıp budaklanın ve farklılıklardan beslenin.Kuracağınız ekip oldukça önemlidir sizlere bunun bir örneğini söyleyeyim melek yatırımcılar, girişiminizi kurarkan esinlendiğiniz fikirden önce girişiminizi oluşturan takımı dikkate alıyor. Uyumlu bir şekilde çalışmak, birlikte aynı hedefe doğru yürümek aynı zamanda da benzer vizyonlara sahip olmak, görev paylaşımını ve kriz yönetimini verimli bir şekilde organize etmek de doğru bir ekipte bulunması gereken niteliklerdendir.
 • Asla pes etmeyin,
  Pes etmek deyimi girişimcinin lügatında yoktur.Bir girişimcinin bütün yolları denemesi ve karşılaştığı başarısızlıklar karşısında asla yılmaması gerekir. Her yaptığı hatadan türlü türlü dersler çıkarmak ve daha güçlü bir şekilde ayağa kalkmak için hiçbir zaman pes etmemek gerekiyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler:

Ücretsiz kullanmaya başlayın!

En iyi ön muhasebe programını ilk 14 gün ücretsiz kullanın! Sonrasında avantajlı KolayBi’ üyelikleriyle işletmenizi büyütmeye devam edin.