Girişimcilik ve İşletme Kurma Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Girişimcilik, girişimci kişinin mevcut fırsatları görüp, iyi analiz etmesi ve doğru adımları atmasıyla oluşan bir süreçtir.

İçerik Üreticisi
Pelin Çaltılıoğlu
Tahmini Okuma Süresi
{Reading Time}
 dakika

İnternetin ve teknolojinin gelişmeye başlamasıyla beraber “girişimcilik" ve "işletme kurma" kavramlarını daha çok duymaya başladık. Türkiye’de de girişim sayısı her geçen gün artmakta. TUİK Küçük ve Orta Büyüklükteki Girişim İstatistikleri 2016 raporuna göre sanayi ve hizmet sektörlerinde 2014 yılında 2 milyon 677 bin girişim faaliyet gösterdi ve Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ) 2014 yılında toplama girişim sayısının %99,8’ini oluşturdu. Özellikle KOSGEB ve TÜBİTAK gibi kurumların verdiği hibe ve teşviklerin artmasıyla girişimcilik algısı ve girişimciliğe olan bakış açısı daha olumlu bir hal almaya başladı.

KOBİ’lere yönelik ön muhasebe programını ücretsiz denemek için tıklayın.

Girişimcilik Nedir?

Girişimcilik, girişimci kişinin mevcut fırsatları görüp, iyi analiz etmesi ve doğru adımları atmasıyla oluşan bir süreçtir. Girişimci düşünce yenilikçi ve yaratıcı olma, risk alma, öncü ve rekabetçi olma özelliklerini barındırmaktadır. Bir girişimde ilk adım işletme kurma amaçlı iş fikrini oluşturmaktır.

İş Fikri Nasıl Oluşturulur?

Girişimcilik ve işletme kurma konusunun en önemli adımlarından biri olan yeni iş fikrini oluşturma sürecinde, mevcut işletmeler, tüketiciler, dağıtım kanalları, yenilikler ve mevcut sorunlar önemli kaynaklardandır. Girişimciler yeni iş fikirleri ile mevcut sorunları geleceği öngörerek çözmeli, hedef pazardaki ihtiyacı karşılamalıdır. Bu aşamada, bulunan tüm fikirler özellikleri bakımından kıyaslanmalıdır: uygulama kolaylığı, muhtemel rekabet durumu, kar oranı, talep miktarı gibi etkenler değerlendirilmelidir. Girişimci, işe başlamadan önce kendisinin ve iş fikrinin güçlü ve zayıf yanlarını analiz etmelidir. Ayrıca ülke ve dünya ekonomisindeki tehdit ve fırsatlar da değerlendirilmeli, dış koşullar mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. SWOT analizi ile güçlü yanlar (strength), zayıf yanlar (weakness), fırsatlar (opportunities) ve tehditler (threats) değerlendirilebilir ve doğru stratejik planlamalar yapılabilir.

Girişimcilik ve İşletme
KolayBi'yi 14 Gün Boyunca Ücretsiz Deneyin!

İşletme Kurma

İş fikrine karar verildikten sonra bu işin yapılabilirliği araştırılmalı ve bir ön proje hazırlanmalıdır. Yapılan ön araştırma çalışmalarına fizibilite çalışması denir. Fizibilite çalışması ile fikir teknik, ekonomik ve yasal açılardan değerlendirilir. Ardından işletme kurma evresine geçilebilir. Ön proje olumlu değerlendirildiği takdirde iş fikrinin uygulanma aşaması başlar. İş planı yapılarak işletmenin geçmişi özetlenir ve geleceğe dair stratejik planlar belirlenir. Bu çalışmaların ardından girişimciler iş fikirlerine hayata geçirmek üzere faaliyetlerine başlayabilirler.

Bu içeriklerimiz de ilginizi çekebilir: 

Startup Nedir? Startup Nasıl Kurulur?

Girişimci Olacaklara 5 Efsane Tavsiye

Pelin Çaltılıoğlu
KolayBi' Product Marketing