İnsan Kaynakları Yönetimi Görev Tanımı

Reading Time: 3 minutes

İnsan kaynakları biriminin bir çok farklı iş yapmasından dolayı görev tanımı yapılmasından ziyade neler yaptığını anlamamız bizim görev tanımı daha iyi analiz etmemizi sağlayacaktır.

İnsan kaynakları yönetimi, kısa adı İK olarak da bilinen işletmelerde personel ile ilgili olan her türlü sorunun çözümü ve işletmenin personel devamlılığını sağlayan birimdir. Personel yönetiminizi KolayBi’ ile kolayca yapabilirsiniz, ücretsiz denemek için tıklayın.

İnsan Kaynakları Yönetimi Neleri Kapsar ?

Şirket ya da kurumların kariyer hedeflerinden, bir personelin işe alımından ve o personelin işten çıkarılmasına kadar karar verip, yöneten bu yüzden de önemli bir rol oynayan departmandır. Şirketler ister kar elde etmek istesin isterse sosyal fayda sağlamak amaçlı yola çıksınlar. Temelinde insanla çalışıyorlar. Bu süreçte başarılı bir yol izlemeleri ve sürecin başarılı bir şekilde yürütülmesi için insan kaynakları yönetimine ihtiyaçları vardır. Bu kadar önemli bir role sahip olan insan kaynakları yönetimin görevleri nedir? sorusunu açıklamak gerekirse;

 • İyi bir işe alım süreci
 • Personel seçimi
 • Çalışanların yerinin ve görevlerinin planlanması
 • Çalışanların eğitimi ve gelişmesi
 • Şirket için organizasyonların düzenlenmesi ve takibi
 • Şirketin kurumsallaşma yolculuğundan verimli bir üretime kadar her aşamada önemli görev üstlenir.

Başarılı bir şekilde ilerlemek isteyen şirketler için insan kaynakları yönetimi olmazsa olmaz yapı taşlarını oluşturuyor. İnsan kaynakları yönetimi ne iş yapar sorusuna yaptığı işlerden yola çıkarak bir cümlede anlatacak olursak. Şirket için doğru kişiyi seçip o kişiyi değerlendirdikten sonra işe alan ve aldığı personelin iş hayatı süresince takibini yapan aynı zamanda şirketinde gelişmesi amaçlı takibini yapar. Sadece şirket de bulunan bir departman olarak adlandırmak doğru olmaz. Şirkette bulunan tüm personellerin iş sürecini takip edip, onlarla iletişim halinde olduğu için şirketin merkezi olarak adlandırabiliriz. Doğru kişileri işe alması ve onların evraklarını eksiksiz bir şekilde hazırlayıp, takip etmesi oldukça önemlidir. İşe aldığı personelin yetersiz olması iş kazasına ya da iş için verimsizliğe yol açabilir. İnsan kaynakları yönetimi dersleri aldıktan sonra bu alanda çalışan kişiler aldıkları ders sayesinde iş analizi yapabilme, mülakat teknikleri, performans ölçüm sınavları, işe alım ve çıkış sürecini doğru bir şekilde takip edebilmesi gibi önemli bilgilere sahiptirler.

Stratejik İnsan Kaynakları Yönetimi Nedir?

Küçük ya da büyük şirketlerin işlerinde ilerleyebilmek için belirli ya da belli bir stratejiye sahip olmaları gerekmektedir. Bunun içinde yazımızda da belirttiğimiz gibi şirketin merkezi olarak adlandırdığımız insan kaynakları yönetiminin stratejik olarak kararlar alıp bu doğrultuda ilerlemesi gerekmektedir. İnsan kaynakları yönetiminin çalışanlarının aldığı stratejik kararların direkt etkileyeceği kişiler çalışan personeller olacağı için önemli bir etki sağlamaktadır. Normal insan kaynakları yönetimini ile stratejik insan kaynaklarını da birbirinden ayıran şeyin klasik anlayışlar yerine şirketin ilerlemesinde önemli olacak stratejik adımlar atması ya da fikirler belirlemesidir.

İnsan Kaynakları Yönetimi Nerede Çalışır?

Her büyüklükteki işletme için gerekli olan insan kaynakları yönetimi çalışanları birbirinden farklı birçok alanda çalışabilmektedirler. Bu durumda farklı sektör ve organizasyonlardan insanlarla bir arada çalışma fırsatı sağlar. Çalışabilecekleri yerleri sırasıyla açıklayacak olursak;

 • İnsan kaynakları departmanı
 • Bardolama, özlük işleri
 • İşe alma ve işten çıkarma
 • İnsan kaynakları danışma şirketleri
 • Özel istihdam büroları
 • İlgili kamu kuruşları ve şirketlerde çalışabilmektedirler.

Her meslekte olduğu gibi bu meslekte de tecrübe, kişinin aldığı eğitim oldukça önemlidir. İnsan kaynakları yönetimi çalışanlarının maaşı için kesin net bir şey söylemek doğru olmasa da kişinin çalıştığı şirketin bilinirliği, bulunduğu semt, kamu veya özel bir kuruluşta olup olmadığı da maaşı etkileyen önemli unsurlardan gelmektedir.İnsan Kaynaklari Yöneti̇mi̇ Nedi̇r?

Şirketlerin stratejik adımlarını planlayan aynı zamanda da çalışanların işe alımından çıkarılmasına kadar olan süreçte takibini yapan departmandır.

İnsan Kaynakları Yönetimi Nerede Çalışır?

İnsan kaynakları departmanı, insan kaynakları danışma şirketleri, özel istihdam büroları ve ilgili kamu kuruluşlarında çalışabilirler.

Stratejik İnsan Kaynakları Yönetimi Nedir?

Şirketlerin ilerleyebilmeleri için belirli bir stratejiye sahip olmaları ve stratejik adımlar atmalı. Bu doğrultuda da insan kaynakları yönetimi departmanında geleneksel anlayış yerine stratejik insan kaynakları yönetimi modeli belirleyerek bu doğrultuda kararlar vermesidir.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler:

Sultan Erat IK Uzmanı
Sultan Erat
IK Yöneticisi
Ücretsiz kullanmaya başlayın!

En iyi ön muhasebe programını ilk 14 gün ücretsiz kullanın! Şimdi KolayBi’ yi Kullanmaya Başlayın ve Ücretsiz 1000 veya 3000 e-Fatura Kontörü Fırsatından Yararlanın!