İşletmeler İş Planı Hazırlarken Nelere Dikkat Etmeli?

İşletmeniz için iş planı hazırlarken tüm yazdıklarınızı aslında hangi amaca hizmet ettiğini okuyucuya net bir şekilde aktarmak çok önemlidir.

İçerik Üreticisi
Sultan Erat
Tahmini Okuma Süresi
{Reading Time}
 dakika

İş Planı İçinde İşin Tanımı

İş tanımı işin ne olduğundan, bugüne kadar neler yapıldığından, endüstriyel pazardaki şirketin yerinden ve şirketin gelecekteki potansiyel yerinden bahsedilen kısımdır.

Pazarlama Süreçleri ve Stratejileri

Pazarlama süreci ve stratejileri detaylı bir piyasa analizinin ürünüdür. Piyasa analizi girişimcinin piyasayı tüm yönleriyle takip etmesini gerektirir. Böylece doğru hedef kitle ve etkin olunacak pazar belirlenir.

Rakip Analizi

Rakip analizinin amacı piyasadaki diğer rakiplerinizin güçlü ve zayıf yönlerini belirlemek ayrıca sizi rakibinizin önüne atabilecek stratejiler geliştirerek iş planı oluştururken avantaj elde etmenizi sağlamaktır. Bunun yanı sıra, sizin pazarınıza yeni firmaların gelmesi ile oluşabilecek rekabeti önlemek için engeller koyabilmenizi ve ürününüzün tasarım aşamasında istismar edilebilecek zayıf yönlerini belirlemenizi sağlar.

İşletmeler İş Planı Hazırlarken Nelere Dikkat Etmeli
KolayBi'yi 14 Gün Boyunca Ücretsiz Deneyin!

Tasarım ve Yenilik Planı

Tasarım ve yenilik planının amacı, ürün veya hizmetin tasarım tanıtımıyla beraber, üretimdeki inovasyonu ve pazarlama stratejisi açısından ürünün inovasyonunu anlatan bir tablo oluşturmak ve şirketin hedeflerine ulaşmasını sağlayacak bir inovasyon bütçesi belirlemektir.

Operasyon ve Yönetim Planı

Yapılan ve ya yapılacak bir işin devamlı bir şekilde nasıl işleyeceğini anlatmak için operasyon ve yönetim planı yapılır. Operasyon planı, yönetim kurulunun sorumlulukları, şirketin tüm departmanlarına verilecek görevler, operasyonlar için gerekli sermaye ve giderler gibi işletmenin lojistiği ile ilgili bilgilerin kullanılmasıyla hazırlanan detaylı bir plandır.

Finansal Faktörler

Finansal veriler her zaman göz önünde olmalıdır ve iş planı kapsamına dâhil edilmelidir. Finansal faktörlerin iyi durumda olması şirketin pazar açısından güvenli bir yerde seyir ettiğini göstermektedir. Finansal faktörler şirketlerin yenilik yapabilmek, hedeflenen noktaya ulaşmak için belirlenen stratejileri gerçekleştirmek ve pazarda rakipsiz olmak için kullanabileceği bir araçtır.

Finansal verilerinizi takip etmek için KolayBi' uygulamasını ücretsiz deneyin.

Konuyla alakalı diğer blog içeriklerimiz;

Fizibilite Çalışması Nedir? Nasıl Yapılır?

Limited Şirket Nedir? Nasıl Kurulur?

Şirket Değerleme Nedir? Hangi Yöntemler Kullanılmalıdır?

Sultan Erat
İnsan Kaynakları Yöneticisi