MTV Nedir? MTV Sorgulama ve Ödeme Nasıl Yapılır?

Ödenecek vergi, aracın yaşına, modeline, tipine, büyük araç olması durumunda azami ağırlığına, motor silindir hacmine göre hesaplanır.

İçerik Üreticisi
Ertuğrul Karakaş
Tahmini Okuma Süresi
{Reading Time}
 dakika

Motorlu Taşıtlar Vergisi yani bildiğimiz şekliyle MTV, araç sahiplerinin yılda iki kez ödemekle yükümlü olduğu vergi türüdür. Verginin konusu MTV Kanunu'nun 1. Maddesinde belirtildiği üzere "Havada, karada, denizde, göl ve nehirlerde insan, hayvan, eşya taşımaya yarayan ve makine kuvvetiyle hareket eden taşıtlardır". Vergiyi doğuran olay ise;

Bu ödemeleri yılın Ocak (1 Ocak-31 Ocak) ve Temmuz (1 Temmuz-31 Temmuz) aylarında iki taksit şeklinde, Gelir İdaresi veznelerinden, web sitesinden veya anlaşmalı bankalar aracılığıyla yapabilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Ödenecek vergi, aracın yaşına, modeline, tipine, büyük araç olması durumunda azami ağırlığına, motor silindir hacmine ve iktisap tarihine göre hesaplanıyor. Bununla birlikte 2005 yılında yürürlüğe giren indirimli MTV uygulaması ile otomobil, kaptıkaçtı, arazi araçları ve benzeri taşıtlar için MTV hesabı yapılırken kasko değerleri dikkate alınabiliyor. Bu kasko değerleri her ay Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği tarafından ilan ediliyor. Gelir İdaresi Başkanlığı web sitesinden buraya tıklayarak aracınızın vergisini hesaplayabilir ve ödeme gerçekleştirebilirsiniz. 

Koni ile ilgili olarak hazırladığımız Motorlu Taşıtlar Vergisi Nedir? Nasıl Hesaplanır? içeriğimiz ile gerekli hesaplama formüllerine ulaşarak, MTV hesaplamalarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Şimdi 14 Gün Ücretsiz Deneyin!

Hangi Araçlar için MTV Ödemek Zorunlu Değildir?

MTV Borcunun hariç tutulduğu araçlar, kamuya ait olrak çalışan, develte bağlı yardım kuruluşları için çalışan(Kızılay, AFAD, UMKE), %90 üzeri engelli vatandaşların kullandığı araçlar MTV ödemesine tabii değildlir.

Unutmamalıdır ki, bir araç trafiğe kayıt olmuş ise MTV ödememesi için hurdaya çıkması gerekmekte, hurdaya çıkması için ise MTV borcunun olmaması gerekmektedir.

oyuncak araba, bozuk para ve hesap makinası görseli

MTV'nin ödenmediği durumlarda hangi yaptırımlar uygulanır?

Verginin ilk taksidi ödenmediği takdirde, ikinci taksitte gecikme cezası ile birlikte ilk taksit tahsil edilir. İki taksidin de ödenmemesi durumunda Maliye Bakanlığı tarafından bir uyarı mektubu gönderilir. Buna rağmen ödeme yapılmazsa vergi dairesi tarafından banka hesaplarına haciz konulup ödenmesi gereken tutar tahsil edilir veya araç bağlanabilir.

MTV Ödemesi Nasıl Yapılır?

MTV Ödemesi , Gelir İdaresi Başkanlığı'nın , İnternet Vergi Dairesi/Sık Kullanılanlar/Motorlu Taşıtlar Sorgulaması yapılarak veya GİB mobil ile kredi kartıyla yapılabildiği gibi, anlaşmalı olduğunuz bankalarca ve bankaların mobil uygulamaları üzerinden de gerçekleştirebilmektedir.

MTV Sorgulama Nereden Yapılır?

MTV ve diğer edilmiş trafik cezalarına ait borçlarıe devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden veya vergi dairelerine başvurarak öğrenebilirsiniz.

Trafik cezası sorgulama ve ödeme konusunda haırladığımız blog içeriğimiz ile de trafik cezaları hakkında hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

KolayBi' ile ödeme planınızı hazırlayabilirsiniz. Kendi seçtiğiniz tarihte entegre ettiğiniz banka hesapları ile kolayca ödeme yapmanız için hatırlatma alabilirsiniz. KolayBi' ön muhasebe programını şimdi 14 gün boyunca ücretsiz deneyebilirsiniz!

Ertuğrul Karakaş
KolayBi' İçerik Yazarı