Mükellef Ne Demektir ? Vergi Mükellefi Nasıl Olunur ?

Reading Time: 2 minutes

Mükellef, kelime anlamı olarak bir şeyi yapmaya mecbur olan, vazifeli kişi demektir. Bir şeyi ödemekle yükümlü olan kişi anlamına da gelmektedir. En yakın örnek ise Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan ve Vergi Usul Kanuna göre her birey vergi ödemekle mükelleftir.

Vergi Mükellefi Nasıl Olunur ?

Ticari işlerde alıcı ve satıcı vergi ödemekle mükelleftir. İşletmeler, iş yerlerini açtıktan bir ay sonra vergi levhasını oluşturmalıdırlar. Vergi mükellefi olmak isteyen kişi şirket sahibi ise öncelik olarak şirketini ticaret odalarına tescil ettirmelidir. Tescil ettirilme işleminden sonra şirketin sahibine ticaret sicil gazetesi verilecektir. Vergi dairesindeki görevli memurlar gerekli evrakları inceledikten sonra iş yerini denetlemek isteyeceklerdir. Görevli memur iş yerinizde yaptığı denetleme sonrası olumlu ya da olumsuz olarak raporlama yapacaktır. Eğer raporlama olumsuz ise vergi mükellefi olamazsınız. Vergi mükellefi Hukuki yükümlü ve Fiili yükümlü olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Hukuki Yükümlü Vergi Mükellefi Nasıl Olunur?

Yasal vergi mükellefiyeti olan kişilerin bu vergileri tek başına ödemede zorluk çektiklerinden dolayı vergileri yansıtma yöntemi ile diğer vergi mükelleflerine aktarılır. Bu sayede kişinin üzerindeki vergi yükü kalkarken piyasada denge durumu sağlanır.

Fiili Yükümlü Vergi Mükellefi Nasıl Olunur?

Fiili yükümlü, vergi dairesi tarafından bildirilen vergiyi ödemekle yükümlü olan gerçek vergi mükellefini belirtmektedir. Yansıtma yöntemi sayesinde gerçek vergi mükellefi olurlar.

E- Ticaret İçin Vergi Mükellefi Nasıl Olunur?

  • E- ticarete başlamak isteyenler ya da e- ticaret ile uğraşan kişiler öncelikle bir vergiye tabi olmak zorundadırlar. İşletmelerin vergi siciline kayıt olabilmesi için gerekli evrakların götürülüp, onaylanması gerekmektedir. Basit usulde işyeri açanların hazırlaması gereken evraklar sırasıyla;
  • İşe başlama bildirimi belgesi
  • Onaylı nüfus cüzdanı
  • İkametgah
  • Kira kontratı belgesi gerekmektedir.
Ertuğ Karakaş –
KolayBi’ İçerik Yazarı
Ücretsiz kullanmaya başlayın!

En iyi ön muhasebe programını ilk 14 gün ücretsiz kullanın! Şimdi KolayBi’ yi Kullanmaya Başlayın ve Ücretsiz 1000 veya 3000 e-Fatura Kontörü Fırsatından Yararlanın!