Şirket Nasıl Kurulur? Şirket Kurma Aşamaları Nelerdir?

Şirket kurma aşamaları belirlenirken internet, sosyal medya ve ön muhasebe yönetimi dikkate alınmalıdır. Sizin için derledik.

İçerik Üreticisi
Ahmet Karadeniz
Tahmini Okuma Süresi
{Reading Time}
 dakika

Şirket kurma Türk Ticaret Kanununun 6102. maddesine göre gerçekleşmektedir. Günümüz şartlarında şirketleşme sınırlı konum, markalaşma, kurumsallaşma ve itibar için, şirketleşme tercih edilmektedir. Artık günümüz koşullarında sadece işi iyi bilmek ya da güçlü bir sermayeye sahip olmak yeterli değil. Artık günümüz de iki önemli temel gereksinim olan hız ve teknolojiye sahip olmak ve onu doğru kullanmak girişimciler için daha önemli bir hale gelmiştir.

grafik yorumlayan 4 kişi görsel çizimi
Şirket Kurma Aşamaları

1. Mali Müşavir Belirleme

İlk adım önemlidir. Güvenilir ve işin uzmanı bir mali müşavir ile başlamak, kazanca atılan ilk adım olmaktadır. İşi bilmeyen ve vergilendirme konusunda acemi olan muhasebecilerle işe başlamak, sıkıntılara neden olabilir. Bu nedenle, tecrübeli ve piyasaya hakim mali müşavir ile çalışmalısınız. Danışmanlık konusunda, yapılması gerekenler tam olarak tespit edilememektedir.

2. Şirket Kuruluşu

Şirketin kuruluşu için ana sermaye ve şirket sözleşmesi belirlenmelidir. 10 Bin TL minimum sermaye belirtilmelidir. En az iki en fazla elli ortak belirtilir. Ortakların sermayeleri 25 TL’nin katsayıları olmalıdır. Şirketin özellikleri, unvanı, sermayesi, kar dağıtımı, adresi, müdürü ve diğer özellikleri, sözleşmede belirtilmelidir. Yeni düzenleme ile bir ortaklı şirket kurulabilmektedir. Ortakların sermaye oranları ve isimleri belirtilir. Merkez adres, tam ve net şekilde belirtilir. Müdür ve yardımcısı belirlenmelidir. Yönetim kurulu belirlenmelidir. Sermaye ve payla 1/4 peşin ödenmek üzere belirlenmelidir. Şirket ilanı, şirketten ayrılma esnasında verilecek hisseler daha önceden belirlenmelidir.

Şirket kurma sürecinizi minimum maliyetli ve hızlı bir şekilde tamamlamak, ücretsiz e-Fatura kullanmaya başlamak ve profesyonel bir destek almak isteseniz online şirket kurmak sizin için uygun olacaktır.

3. Noter Onayı

MERSİS sistemi ile ana sözleşme maliye tarafından onaylandıktan sonra, kayıt numarası alınarak noterde imzaya sunulur. Şirket üyelerinin hazır olduğu onay işlemi de 4 ana sözleşme, imzalanır. Maliyede kullanmak üzere onaylı kimlik hazırlanır. Tescil beyannamesi, Ticaret Sicil Memurluğu’na sunulur.

Bankaya Taahhüt Edilen Sermayenin % 25’i Bloke Ettirilir

Mali sistem, sözleşme onayı ile potansiyel vergi numarası verir. Bu numara ile sermayenin dörtte biri bankaya bloke ettirilir. Bu para yattıktan sonra, Rekabet kurum payı ve bloke bilgileri, Ticaret Sicil Memurluğuna bildirilir. Bütün bu işlemler, mali müşavir tarafından ortalama maliyet hesabı çıkarılmaktadır.

Resmi Kurumlar ve Tasdik (Sonraki Aşamalar)

3 adet, yabancı sermayeli şirketler için 4 adet noter onaylı ana sözleşme, 2 adet imza sirküleri, fotoğraflı oda kayıt beyannamesi, 3 adet şirket kuruluş formu, banka bloke makbuzu, kurucu ortaklar bilgi belgesi, bankaya yatırılan rekabet kurulu payı makbuzu. Bu belgelerle, ticaret sicile, isteten ücretler yatırıldıktan sonra başvurulur. Daha sonra imza sirküleri ve defter tasdiki hazırlanır. Şirkete özel defterler tasdiklenir. İlgili belgelerle vergi dairesine işe başlama bilgi formu verilir.

Şirketinizi kurarken ön muhsaebe ve finans takibi konusunda işletmenize değer katacak KolayBi' ile işlerinizi kolaylaştırın. Şimdi 14 Gün Boyunca ücretsiz deneyin!

Konu ile alakalı diğer içeriklerimiz:

•Şirket Değerleme Nedir? Hangi Yöntemler Kullanılmalıdır ?

•Anonim Şirket Nedir? Yapısı Nasıldır?

•Şahıs Şirketi Nedir?

•Sermaye Şirketi Nedir? Nasıl Kurulur?

•Limited Şirket mi, Şahıs Şirketi mi Kurmalıyım?

•Yabancıların Türkiye'de Şirket Kurma Şartları Nelerdir?

Ahmet Karadeniz
Digital Copywriter