Fazla Mesai Nedir? Fazla Mesai Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Fazla mesai hesaplama nedir? Hangi kanun kapsamında hesaplanır? Bütün ayrıntılarıyla blog içeriğimizde bu konuyu ele aldık.

İçerik Üreticisi
Sultan Erat
Tahmini Okuma Süresi
{Reading Time}
 dakika

Fazla Mesai Nedir?        

Mesai hesaplama, 4857 İş Kanunu’na göre haftalık yasal olarak belirlenen 45 saattir. Haftalık 45 saatin üstünde çalışma fazla mesai olarak adlandırılmaktadır. Bunun dışında istisna olabilecek durumlardan biriside fazla süreli çalışma durumu. Bunu örnek üzerinden anlatacak olursak işe başlayacağınız şirket sizden haftalık olarak 30 saat çalışmanızı istiyor ve bu şekilde bir anlaşma yaptınız. Bir hafta işlerin yoğunluğundan dolayı 30 saat üzeri çalışmanız gerektiğinde o haftalık fazla süreli saat ücretinizin hesaplaması %25 üzerinden hesaplanırken resmi olan 45 saatin üzerinden çalışan bir kişinin fazla mesai hesaplaması %50 üzerinden hesaplanmaktadır. Fazla mesai saatinizin hesaplanabilmesi için haftalık belirlenen 45 saatinizi doldurmuş olmanız gerekmektedir.

Fazla Mesai Ücreti Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Fazla mesaiyi asgari ücret hesaplamasından ve yola 10 saat fazla mesai yapmış olduğu örneği üzerinden anlatmak gerekirse;

Konu ile ilgili görsel illustrasyon
İşletmenizin ofis işlerini de optimize eden KolayBi' Ön Muhasebe ve Finans Uygulamasını 14 Gün Ücretsiz Deneyin!

Resmi Tatil Mesaisi Nasıl Hesaplanır?

Pazar mesaisi ya da  resmi tatil hesaplaması olarak da adlandırabildiğimiz  mesailerde de personel eğer çalışırsa ücret olarak 1’e 1 ödenmesi gerekmektedir. Toplu iş sözleşmelerinde ya da firma uygulamalarında bu rakamlar değişebilir. Kanuna göre değerlendirecek olursak personelin bir günlük ücreti neyse resmi tatilde çalışması durumunda ek bir günlük daha ücret alması gerekmektedir.

 3000 TL maaş olan bir personel üzerinden anlatacak olursak;

O ay alacağı maaş 3200 TL olacaktır.

Sultan Erat
İnsan Kaynakları Yöneticisi