Mali Müşavir Kimdir? Ne İş Yapar? Nasıl Mali Müşavir Olunur?

Mali Müşavir kimdir? Ne iş yapar ve nasıl Mali Müşavir olunur? blog yazımızı okuyarak ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

İçerik Üreticisi
Ömer Yılmaz
Tahmini Okuma Süresi
{Reading Time}
 dakika

Mali müşavirlik, devlet tarafından 3568 sayılı meslek kanunu ile tanımlanan meslek grubunu ifade eder. Mali Müşavirlik SMMM (Serbest Muhasebeci Mali Müşavir) ve YMM (Yeminli Mali Müşavir) olmak üzere ikiye ayrılır.

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Genel hatlarıyla görevleri arasında katma değer beyannamesi, muhtasar beyannamesi hazırlamak ve gerekli tahakkuk fişini almak, ilgili fişi firmaya ödetmek, geçici gelir beyannamesi hazırlamak vs. olan ve bu işleri bir işyerinden bağımsız olarak yapan meslek grubuna Serbest Muhasebeci Mali Müşavir denir.

SMMM Nasıl olunur?

Adayların öncelikle üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerine bağlı bölümlerden veya benzer bölümlerden mezun olmaları gerekir. Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Sınavını kazandıktan sonra 3 yıl boyunca Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerin veya Yeminli Mali Müşavirlerin yanında staj yaparlar. Yüksek Lisans mezunları için bu süre 2 yıldır. Staj bitiminde ilk yeterlilik sınavına girerler. Bu sınava başvurmak ve geçmek için toplamda 2 yılları vardır. Sınavı geçenler Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ünvanını alır.

Yeminli Mali Müşavir

Genel hatlarıyla işletmelerin muhasebe sistemlerini kurup geliştiren, belgelere dayanarak, inceleme, tahlil ve denetim yapan, mali tablo ve beyannamelerle ilgili konularda yazılı görüş verip bilirkişilik yapan, tasdik veren kişilere Yeminli Mali Müşavir denir. Yeminli Mali Müşavirlerin tasdiğinin gerektiği konular arasında yeniden değerleme işlemleri,  değer artış fonunun sermayeye eklenmesi ve Kurumlar Vergisi İstisnaları bulunmaktadır.

YMM Nasıl Olunur?

YMM olmayı hedefleyen SMMM'lerin en az 10 yıl SMMM olarak çalışmış olmaları gerekir. Yeminli Mali Müşavirlik Sınavını da geçtikten sonra Yeminli Mali Müşavirlik ruhsatı alan adaylar YMM olmaya hak kazanır. Yeminli Mali Müşavirler mesleki hayatlarına başlayabilmeleri için Asliye Ticaret Mahkemesine yemin olarak sayılan yazılı bir metin verirler ve böylece mesleki hayatlarına başlayabilirler.

Mali Müşavir Kimdir?
KolayBi'yi 14 Gün Boyunca Ücretsiz Deneyin!


YMM ve SMMM

Şimdi Mali Müşavirler için Mükellef Takip Platformuna Geçiş Yapın!

Ayrıntılı bilgi sahibi olmak için Mali Müşavirler için e-Dönüşüm Uygulaması: Bi'Link!  içeriğimize göz atabilirsiniz

Ömer Yılmaz
Mali Müşavir